Aikido

"Techniki na Drodze Pokoju zmieniają sie nieustannie.Każda potyczka jest jedyna w swoim rodzaju, a właściwa odpowiedz powinna pojawić się spontanicznie. Dzisiejsze techniki jutro będą wyglądały zupełnie inaczej. Nie daj sie omamić zewnętrzną formą starcia. Sztuka Pokoju nie posiada ustalonej formy. Sztuka Pokoju to stadium ducha."

Morihei Ueshiba

Aikido jest japońską sztuką walki. Techniki Aikido opierają się na wykorzystaniu siły przeciwnika do zneutralizowania jego ataku, charakteryzują się precyzyjnymi zejściami z linii ataku, bolesnymi dźwigniami na stawy (nadgarstki i łokcie) i rzutami oraz uderzeniami we wrażliwe miejsca.

Samo słowo "€œAikido"€ w wolnym tłumaczeniu oznacza "€œdroga do zharmonizowania energii wewnętrznej"€.

Aikido nie jest sportem, w założeniach nie ma rywalizacji, zawodów,ale doskonale spełnia kryteria tzw. sportu dla wszystkich€. Nie wymaga specjalnych predyspozycji fizycznych, wiek , czy płeć nie ma również znaczenia.

Znak "€œAikido Osaka"€

Symbol nazywany jest Aiki-Ju. Kobayashi używał go od lat siedemdziesiątych. Znak ten zazwyczaj nosi się się na lewym rękawie, poniżej barku. Obecnie jest znakiem rozpoznawczym wszystkich ćwiczących wg przekazu Hirokazu Kobayashi.

Historia Aikido
Aikido współcześnie
Słowniczek
Etykieta :
Aikido dla dzieci

Aikdo dla przedszkolaków
Aikido dla dzieci starszych

witamy

Klub Przyjaciół Aikido w Opolu powstał dzięki inicjatywie i pracy sensei Anny Żołud, obecnie 3 Dan Aikido Kobayashi Ryu.

Działa od września 2005 roku.

Należy do Polskiej Unii Aikido shihana Jacka Wysockiego 8 Dan Aikido Kobayashi Ryu.